B

24 Aralık 2015 Perşembe

Bankalararası Para PiyasasıBankaların TCMB aracılığıyla birbirlerinden borçlandıkları piyasa, interbank.
Basel KriterleriBankaların maruz oldukları riskleri sağlıklı olarak değerlendirmeleri ve buna göre yeterli seviyede özkaynak bulundurmalarına yönelik uzlaşılara verilen ad. Basel-1 olarak adlandırılan ilk kriterlerin yetersiz kalması, sırasıyla Basel-2 ve Basel-3 kriterlerinin geliştirilmesine neden olmuştur. Ülkemizde Basel-1 2001, Basel-2 ise 2012 yılında uygulanmaya başlanmıştır. 2014 yılında Basel-3'e geçilmesi beklenmektedir.
Baz PuanFinansal araçlardaki fiyat değişimini göstermekte kullanılan ölçüm birimidir. Noktadan sonraki 4 üncü haneye karşılık gelir (0.0001 veya %0,01). Örneğin, TCMB'nin faiz oranlarını %7,10'dan %7,25'e çıkartması B105halinde faiz oranının 15 baz puan arttığı söylenir.
BenchmarkBir menkul kıymet ya da portföyün performansının değerlendirilmesinde kullanılan, portföyün getirisinin karşılaştırıldığı varlık, portföy ya da endeks. Sözgelimi bir portföy yöneticisi yönettiği portföyü BIST-30 endeksiyle karşılaştırarak bu endeksten %10 daha yüksek getiri kazandığını söyleyebilir; bu halde BIST-30 endeksini benchmark olarak kullanıyordur.
Birincil PiyasaFinansal araçların ilk defa satışa çıktığı piyasadır. Şirket hisse senetlerinin halka arz edilmesi ya da devlet iç borçlanma senetlerinin ihale yöntemiyle satılması birincil piyasalara örnektir.
Borsa İstanbul (BİST)Türkiye'deki tüm borsaları tek çatı altında toplamak amacıyla 2013 yılında kurulmuştur. Bu doğrultuda İMKB ve İstanbul Altın Borsası (İAB) BİST çatısı altında bir araya gelmiş, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası'nda işlem gören tüm sözleşmeler de BİST Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'na (VİOP) taşınmıştır.
Boğa Piyasası (Bull Market)Fiyatların yükseldiği piyasayı ifade eder.
Okunma Sayısı: 3245 Diğer Sözlük