KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİNİN SIRRI

15 Mart 2017 Çarşamba

 
Çağdaş Türk müzeciliğinin öncülerinden Osman Hamdi Bey, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin kurucusu ve ilk müze müdürüdür. Aynı zamanda Güzel Sanatlar Akademisi’nin kuruculuğunu üstlenmiş olup modern anlamda ilk Türk ressamlarındandır.

Kültür ve sanat alanında önemli katkıları bulunan Osman Hamdi Bey’in resim alanında da birçok eseri bulunmaktadır. Önemli eserlerinden olan Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu, Türk resim tarihinde bir rekora imza atarak 3,5 milyon dolara  satılmış ve Pera Müzesi'nde sergilenmeye başlamıştır. Günümüze yansımaları süren eser,  sanatla yönetmek ve liderlik üzerine önemli ipuçları vermektedir. Tablonun büyüleyici anlatımına göz attığımızda her bir ayrıntının liderlere ve çalışanlara mesaj verdiğini görebilmekteyiz.

Başlangıçta aklımıza neden kaplumbağalar sorusu gelse de Lale Devri’ne uzandığımızda sorumuza yanıt alabiliyoruz. Bu dönemde yavaş hareketleri nedeniyle ahşap bina çevrelerinde üstlerine mum konulan kaplumbağalar aydınlatma görevinde kullanılmıştır. Her insanın çevresini aydınlatabildiği gibi yıkıcı etkilerinin de olabileceği kaplumbağalarla tasvir edilmiştir.

Peki tablonun önemli unsurlarından Derviş görünümlü adama günümüzün yöneticileri olarak bakabilir miyiz? Dervişin duruş pozisyonu, kaftanın rengi ve sarığı bizi konu üzerinde düşündürmeye devam ediyor. Gücün simgesi kırmızıyı kullanmadan gökkuşağı rengi turuncuyu tercih eden Osman Hamdi Bey’in bilgeliği vurgulaması dikkat çekicidir. Dervişlerin diğer önemli figürlerinden “sarık” karşımıza başka bir mesajla çıkmaktadır. Sarık genellikle beyaz olurken neden sarı ile yansıtılmıştır?
Dervişin elindeki ney önemli unsurlardan kabul edilmektedir. Birçok alternatif varken Osman Hamdi Bey üflemeli müzik aleti seçmiştir. Ney’in burada verdiği mesaj ne olabilir?

İş yaşamına ilişkin önemli tespitlerde bulunabileceğiniz diğer ayrıntılar için sizleri Kaplumbağa Terbiyecisinin Sırrı videomuzu izlemeye davet ediyoruz.

Toplam 8 parçadan oluşan video koleksiyonuna ulaşmak için lütfen
BURAYA tıklayınız.
Okunma Sayısı: 12234 Diğer Haberler