O - Ö

24 Aralık 2015 Perşembe

Operasyonel Riskİş süreçlerindeki ve sistemlerdeki hatalar, eksiklikler ve sorunlardan; yönetim ve personelin yanlış kararlarından ve hatalı işlemlerinden; dışsal olaylardan kaynaklanan riskleri ifade eder.
OpsiyonBir türev ürün çeşididir. Opsiyon, alıcısına, ödediği opsiyon primi karşılığında bir varlığı belli bir fiyattan alma ya da satma hakkı verir; satıcısına ise alıcıdan elde ettiği opsiyon primi karşılığında bu varlığı almaya da satma yükümlülüğü getirir.
Organize PiyasaResmi bir piyasa yerinin olduğu, alıcı ve satıcıları bağlayan kuralların bulunduğu, belli kurumların gözetim ve denetimi altında çalışan piyasaları ifadeeder. Organize piyasalara en iyi örnek borsalardır.
OtofinansmanBir işletmenin elde ettiği kârları dağıtmak yerine bünyesinde tutarak özkaynak olarak kullanması.
Ödemeler BilançosuBir ülkenin bir dönem içerisinde dış ülkelerle yaptığı tüm ekonomik işlemleri özetleyen tablo. Adı bilanço olarak geçmesine karşın anlık durumu göstermez, dönem içinde gelişen birikimli rakamları verir. Ödemeler bilançosu cari işlemler, sermaye hesabı, finans hesabı ve rezerv varlıklardan oluşur. Ödemeler bilançosunda kaynağı bilinmeyen giriş ve çıkışlar net hata ve noksan kalemiyle gösterilir..
Okunma Sayısı: 3217 Diğer Sözlük