P

24 Aralık 2015 Perşembe

Para PiyasasıBir yıldan kısa vadeli finansal araçların alınıp satıldığı piyasa. Para piyasalarına bono piyasası, döviz piyasası, bankalararası para piyasası örnek olarak verilebilir.
Para PolitikasıMerkez Bankası'nın amaçlarını (Ekonomik büyüme,istihdam artışı ve fiyat istikrarı vb.) yerine getirmek amacıyla tasarladığı ve ilgili araçlarını kullanmak suretiyle uyguladığı politikadır. Genellikle Merkez Bankalarının asli görevi fiyat istikrarını korumaktır.Temel para politikası araçları açık piyasa işlemleri, reeskont oranları, zorunlu karşılıklardır.
Para Politikası Kurulu (PPK)Merkez Bankası'nın para politikasını yönetmekle görevli olan, Merkez Bankası Başkanı, Başkan Yardımcıları ve Banka Meclisince seçilen bir üyeden oluşan heyet.
Paranın Zaman DeğeriBugün elde bulunan bir miktar paranın gelecekte ele geçecek aynı miktar paradan yüksek bir değeri vardır. Eldeki paradan getiri sağlanabilmesi ve enflasyon, bugünkü parayı yarınki paradan daha değerli yapar.
Pareto (80-20) İlkesiKabaca, sonuçların %80'inin, etkenlerin %20'lik kısmından kaynaklandığını iddia eden ilkedir. İşletme yönetiminde birçok noktada kullanılmaktadır: “Kârlılığın %80'i müşterilerin %20'sinden kaynaklanır”,“Satışların %80'i ürünlerin %20'sinden kaynaklanır” gibi.
PariteBir para biriminin diğer bir para birimi karşısındaki değeri. Paritedeki döviz çiftinden ilki baz döviz, ikincisi karşıt döviz olarak adlandırılır. Söz gelimi EURUSD 1,3672 olarak verilmişse, bu 1 EUR = 1,3672USD anlamına gelir. Yaygın kullanılan pariteler arasında EURUSD, GBPUSD, USDJPY, USDCHF yer alır.
PaydaşDar anlamda şirket hissedarı. Geniş anlamda bir organizasyonun faaliyetlerinden etkilenen ya da organizasyonu karar ve eylemleriyle etkileyen yönetici, çalışan, tedarikçi, müşteri, yatırımcı, kreditör gibi kişiler.
Performans Ölçümü ve YönetimiBir organizasyonun stratejik amaçlarına erişmek amacıyla oluşturduğu ve uyguladığı yönetim çerçevesi. “Ölçemediğin şeyi yönetemezsin” önermesini temel alarak örgüt, iş birimi, süreç ve kişi bazında performansın izlenmesini, performans sonuçlarına göre düzeltmelerin yapılmasını savunur. Performansın izlenmesinde genellikle KPI'lar kullanılır.
Piyasa Değeri/Defter Değeri Oranı (PD/DD)Borsada karar almakta ve karşılaştırma yapmakta sıklıkla kullanılan bir rasyodur. Bir şirketin piyasa değerinin özsermayesine bölünmesiyle bulunur. Borsada hisseleri işlem gören bir şirketin piyasa değerinin defter değerinin kaç katı fiyatlandığını gösterir. Benzer şirketler içinde bu oranın düşük olduğu bir şirket yatırım yapmak için cazip olarak değerlendirilir.
Phishing (Oltalama/Kimlik Avı)Online dolandırıcılık yöntemi. Kullanıcıya kötü niyetli kişilerce finansal ilişkisinin bulunduğu banka ya da diğer bir kurumdanmış gibi bir e-posta gönderilir. Kullanıcı bu e-postayı gerçek zannederek içindeki bağlantıya tıkladığında kurumun web sitesine görüntüde çok benzeyen başka bir siteye erişir. Bu siteye giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifresini girdiğinde bu bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçmiş olur.
PipParite fiyatlarındaki mümkün olan en ufak değişimin ölçüsü. Genelde parite rakamları virgülden sonraki 4. basamağa kadar gittiği için pip genelde 0,0001'dir. Söz gelimi EURUSD için fiyat kotasyonu 1,3545 / 1,3547 ise, alım – satım fiyatları arasında 2 pip fark söz konusudur. JPY içeren paritelerde pip 0,01'dir.
Piyasa DeğeriBir varlığın piyasa değeri piyasada alınıp satıldığı fiyattır. Bu paralelde halka açık bir şirketin piyasa değeri hisse senedi fiyatlarından hareketle hesaplanabilir.
Piyasa RiskiFinansal piyasalardaki değişimlerden kaynaklanabilecek zararları ifade eder. Faiz oranları, döviz kurları, hisse senetleri, emtia fiyatlarındaki değişimleri kapsar..
Okunma Sayısı: 3238 Diğer Sözlük